עובדות על נירוסטה

פלדת אל-חלד או בשמה האחר נירוסטה הינה סגסוגת ברזל אשר מכילה בתוכה לפחות 11.5% כרום. שם הסגסוגת ניתן לה כיוון שהיא עמידה בפני חלודה בניגוד לפלדה רגילה שהיא סגסוגת ברזל-פחמן. המילה נירוסטה היא קיצור ואיחוי של המילים NIchtoROstenden STAhl בגרמנית, בישראל המילה נירוסטה הפכה למילה נרדפת לפלדת אל-חלד.

העמידות של נירוסטה בפני קורוזיה (חלודה) באה בזכות שכבה דקה פסיבציה-תלת תחמוצת הכרום (Cr2O3) אשר נוצרת כאשר הכרום נחשף לחמצן, שכבה זו אינה חדירה למים וחמצן ולכן היא מגנה על המתכת שמתחת. אם החומר נשרט, נוצרת מיד שכבה חדשה של פסיבציה אשר ממשיכה להגן על החומר.

אבי פלדת האל חלד נחשב הארי ברירילי ממעבדות המחקר " בראון-פירת' " שבאנגליה. הוא פיתח תהליך לייצור סגסוגת מרטנסיטית(בעלת פחות מ-1% אחוז פחמן) וזאת כאשר ניסה לייצר סגסוגת לייצור קני תותחים שיהיו עמידם לקורוזיה. באותו הזמן בגרמניה, נעשו תהלכים דומים, אדוארד מאורר ובנו שטראוס פיתחו סגסוגת אל-חלד אוסטניטית– כינוי לסגסוגת ברזל-פחמן שאינה מגנטית, שבה 21% כרום ו-7% ניקל. בארצות הברית החלו קריסטיאן דנציזן ופרדריק בקט בייצור תעשייתי של פלדת אל-חלד גם כן באותו פרק זמן.

לראשונה הוכרזה העמידות לקורוזיה של סגסוגת ברזל-כרום ב-1821 על ידי המטלורג הצרפתי פייר ברתייר. אך באותם זמנים למטלורגים לא הייתה טכנולוגיה מתקדמת מספיק כדי לייצר סגסוגת שתשמש אותם בחיי היום יום.

השיפורים המשמעותיים נראו לעין רק לקראת סוף המאה ה-19 כאשר הנס גולדשמידט פיתח תהליך לייצור כרום נקי מפחמן. בתחילת המאה ה-20 ייצרו חוקרים ובינהם ליאון גולט סגסוגות ברזל-כרום שבימינו כבר היו נחשבות לפלדת אל-חלד. מה שעושה את הנירוסטה לחומר גלם מבוקש כל כך היא העובדה שניתן להשתמש בה למגוון רחב של מוצרים, עמידותה בפני חלודה וכתמים, הברק האופייני לסגסוגת וכמובן מחירה הנמוך יחסית.

מהסגסוגת מיוצרים יריעות, לוחות, מוטות, צינורות וחוטים שמהם לאחר מכן מיוצרים מוצרים כגון: כלי מטבח - סירים מחבתות וסכו"ם ; כלי עבודה ; כלי ניתוח. כמו כן משתמשים בסגסוגת לציפוי חוץ של מבנים ובהבטים נוספים של תעשיית הבניין.

את הבעיה הזאת ניתן לפתור בקלות בקניית גריל נירוסטה.כיום אחד הנושאים הראשונים שעולים לנו לראש כשאנו שומעים על המילים "תעשייה" ו"סגסוגת" הוא כמובן נושא זיהום הסביבה. אך זהו נושא שאפשר להבליג עליו בקלות כשמדובר בפלדת אל חלד וזאת מכיוון שסגסוגת זו ניתנת למיחזור ב-100% כך שניתן להגדירה כחומר ידידותי לסביבה.

נשמח לעמוד לרשותכם. טלפון: 054-474-2023

 
גריל עשוי נירוסטה
כל הזכויות שמורות - חסון עבודות נירוסטה © 2011 - Nirosta | Nerosta | Stainless Steel | הצהרת נגישות |  מאמריםצור קשר
טלפון:
054-474-2023
phone2, phone, contact, telephone, support, call
דוא"ל:
monihason@gmail.com

envelop3, envelop, mail, email, contact, letter
כתובת:
רח' התחיה 14, תל אביב יפו.
location, location, map, marker, pin